Powiadom znajomego:

Powiadom znajomego:

Łowisko na mapie

Regulamin łowiska

REGULAMIN ŁOWISKA “No kill” (nie zabijaj) i “Catch and release” (złów i wypuść)

ustanowionego na zbiorniku OWIESNO

1. Użytkownikiem rybackim łowiska jest Okręg PZW w Wałbrzychu, a opiekunem jest Koło PZW Bielawa.

2. Łowisko dostępne jest dla osób posiadających kartę wędkarską (nie dotyczy cudzoziemców) oraz aktualne Zezwolenie na amatorski połów ryb w Okręgu PZW w Wałbrzychu.

3. Łowisko funkcjonuje w formule i na zasadzie łowiska “No kill” (nie zabijaj) i “Catch and Release” (złów i wypuść), tzn. rybę po złowieniu należy wypuścić z zachowaniem należytej staranności w sposób nie pogarszający znacząco jej kondycji zdrowotnej.

4. Połów wg zasady “No kill” (nie zabijaj) i “Catch and release” (złów i wypuść) nie dotyczy gatunków inwazyjnych: trawianka, babka bycza, czebaczek amurski, sumik karłowaty. Po złowieniu nie wolno wpuszczać ich do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód.

5. W czasie wędkowania wędki muszą być pod stałym nadzorem użytkownika.

6. Wędkarz zobowiązany jest do posiadania przyrządu do wyjmowania haczyków z pyszczków ryb oraz podbieraka.

7. Ryby z haczyka należy uwalniać z zachowaniem maksymalnej ostrożności.

8. Obowiązuje zakaz używania chwytaków szczypcowych do podbierania ryb.

9. Wszyscy wędkarze łowiący na łowisku proszeni są do posiadania mat ochronnych oraz środka odkażającego.

10. Wędkarz łowiący metodą gruntową proszony jest o oznakowanie łowiska za pomocą markera lub w inny widoczny sposób.

11. Dopuszcza się wywożenie przynęt i zanęt modelem zdalnie pływającym w wędkarstwie karpiowym.

12. Metodą spinningową można łowić w obrębie wolnych stanowisk, zachowując odległość od innych wędkujących zgodnie z regulaminem.

13. Zajmowanie stanowiska i wędkowanie powinny odbywać się w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym wędkującym.

14. Każdy wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości brzeg w promieniu 5 m od zajmowanego stanowiska wędkarskiego, bez względu na stan jaki zastał przed rozpoczęciem wędkowania. Jest również zobowiązany wysprzątać swoje stanowisko wędkarskie zarówno przed rozpoczęciem jak i po zakończeniu wędkowania, a śmieci zabrać ze sobą z łowiska.

15. Namioty należy rozstawiać w sposób umożliwiający niezakłócony przejazd służbom ratunkowym.

16. Okręg PZW w Wałbrzychu oraz gospodarz wody Koło PZW Bielawa zastrzega sobie możliwość organizowania zamkniętych imprez wędkarskich po uprzednim zamieszczeniu informacji na stronie internetowej Okręgu oraz serwisu społecznościowego facebook (na oficjalnym profilu Koła).

17. W przypadku organizacji zawodów sportowych obowiązkiem każdego wędkarza jest opuszczenie łowiska na czas ich trwania zgodnie z komunikatem zawodów i monitem opiekuna wody.

18. Osoby uprawnione przez Okręg jak i funkcjonariusze służb tj.: Państwowa Straż Rybacka, Społeczna Straż Rybacka, Policja i Straż Leśna mają prawo do kontroli: samochodów, namiotów i bagaży w przypadku podejrzenia kradzieży ryb – zgodnie ze swoimi uprawnieniami .

19. Zabrania się: a) zabierania jakichkolwiek ryb z łowiska (za wyjątkiem ryb inwazyjnych wyszczególnionych w punkcie 4 regulaminu), b) przetrzymywania złowionych ryb w siatkach lub workach karpiowych, c) połowu ryb na żywą lub martwą rybę lub jej część tzw. „filet”, d) posiadania ryb złowionych na innym łowisku, e) połowu ryb ze środków pływających w ciągu całego roku, f) wzniecania ognia w miejscach nie wyznaczonych i wrzucania niedopałków papierosów do wody, g) parkowania pojazdów w innych miejscach niż na parkingach oznaczonych znakiem ,,P’’, h) wędkowania na betonach od strony ulicy, i) wędkowania na tarlisku oznaczonym tablicami,

20. Zawody wędkarskie prowadzone na łowisku odbywają się tylko i wyłącznie wg Zasad Organizacji Sportu Wędkarskiego PZW - ZG PZW w Warszawie.

21. Nieprzestrzeganie ww. regulaminu skutkować będzie skierowaniem sprawy do organów ścigania.

22. W pozostałych kwestiach zastosowanie mają przepisy określone RAPR (ZG PZW w Warszawie) i w Zasadach amatorskiego połowu ryb obowiązujących na wodach użytkowanych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Wałbrzychu - (i ich aktualizacjach)

23. Uchwała 36/2021 z 01-12-2021 obowjązuje od dnia 01-01-2022

Telefony alarmowe : Społeczna Straż Rybacka – 508-402-809, 607-665-486 Państwowa Straż Rybacka – 507-135-855 Polski Związek Wędkarski Okręg PZW w Wałbrzychu - 74 842-28-18

regulamin-no-kill-owiesno.pdf